Preventivní program Veselé zoubky – 1. B

Ostatní aktivity

Jeho cílem je pomoci dětem a jejich rodičům zorientovat se v oblasti prevence zubního kazu a správné péče o chrup dětí. Zubní kaz i dnes stále patří k celosvětově nejrozšířenějším infekčním onemocněním. Právě ve věku od 6 let si děti vytváří návyky, které si nesou do svého budoucího života.

       Společnost dm drogerie markt, s. r. o. zaslala škole pracovní listy, samolepky pro každého žáka, které si mohou doma nalepit v koupelně, aby měly správný postup čištění zoubků stále před očima.

Děti také dostaly preventivní balíčky, které obsahovaly zubní pastu, zubní kartáček, žvýkačky bez cukru,  přesýpací hodiny pro odměření minimálního času potřebného k důkladnému vyčištění chrupu, 1 ks vzdělávacího plakátu „Veselé zoubky“, 1 ks domino „Veselé zoubky“.

Preventivní program jsme v rámci předmětu prvouka a v  tématu péče o lidské tělo zařadili do výuky. Úvodem jsem žáky seznámila s programem hodiny prvouky. Žáci si prohlédli na obrázkovém materiálu mléčný chrup, seznámili se s tím, kolik zubů děti ve svém věku mají, jak se jmenují jednotlivé zuby, jak rostou a mění se. Názorně jsme si ukazovali stavbu jednoho zubu.

Projekcí pohádky Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek si žáci znovu prožili návštěvu lékaře, prohlídku zubů, popřípadě ošetření kazu či ukázku správného čištění zubů, což jsme si názorně předvedli pomocí kartáčku. Správné tahy na zoubku jsme si společně hravou formou zopakovali na pracovním listu. Ukázali jsme si správné potraviny pro zuby a naopak, co zubům neprospívá. Hodinu žáci zakončili hrou domino a předáním dárku preventivního hygienického balíčku.

Mgr. Pavlína Císařová, třídní učitelka 1. B za přispění Mgr. Marcely Prokůpkové, ředitelky školy