Projekt Řemesla

Projekt byl vytvořen v souvislosti s vyhlášením roku 2016 Rokem řemesel.

Většina ročníků zahájila projektový den vypravováním o tom, co je řemeslo, jaká řemesla existovala a jaká existují dnes. Poté probíhal projektový den v každé třídě  jinak - formou myšlenkových map, pantomimy i jiných aktivit žáci zjišťovali, jaká řemesla znají a jaká se nachází v našem okolí. Kromě řemesel, která jsou stále aktuální, měli žáci možnost nahlédnout také do historie a hádat, kdo byl například cajkář, doškař, fiakrista aj. Připraveny byly také zajímavé dokumenty o tom, jak se v současnoti vyrábí různé předměty k dennímu užitku. Starší žáci se v rámci projektu mohli seznámit s myšlenkou „fair trade“; debatovat o podpoře regionálních výrobků, výrobců a tradičních řemesel.

V praktické části projektového dne si děti zahrály „na řemeslníky“ – vyrobily si například stromy štěstí z drátků a korálků, vlastní knihu, deník a leporelo, tkaly kobereček, malovaly na sklo, vytvořily vlastní knoflíky, ruční papír, vyzkoušely si, jaké to je být krejčím nebo cukrářem.

Žákům se projektový den líbil a domů si mohli odnést své výrobky. V další části projektu Řemesla navštíví žáci různé řemeslné dílny a výrobny.

Autor: Mgr. Veronika Šorfová