ZŠ s RVIVT Teplice v Opárenském mlýně

Program Za časů prababiček seznámil žáky se životem našich předků, který byl ve srovnání s dnešní dobou více určován roční dobou a přírodními rytmy.
Je součástí Ad Fontes, česko-německého vzdělávacího projektu realizovaného v rámci programu Interreg VA „Ahoj sousede – Hallo Nachbar“, který je financován Evropskou unií prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Program probíhal denně od 9,00 do 12,00 a od 15,00 do 18,00, z velké části venku a v přírodě.
V prostředí starého mlýna, na dvoře, či v kuchyni u pece děti prožily za 3 dny celý rok plný práce, svátků a tradic. Pro děti byly připraveny rukodělné činnosti spojené s přípravou na zimu, např. sušení ovoce. Seznámily se se Zahradou Čech, jejími specifickými ovocnými druhy, nosily dřevo na topení a roztopily sušárnu na ovoce. Při sběru dřeva viděly, jak vypadá les zasažený kůrovcem.
Součástí programu byla také historie a provoz mlýna. A protože k životu ve mlýně patří voda, děti se seznámily s velkým přírodním i malým domácím koloběhem vody a s dopady lidské činnosti na něj, viděly, jak probíhá čištění vody a jaký význam mají ekologické čisticí prostředky. Děti si také zkusily připravit jedno z jídel našich předků – ovesnou kaši.
Podílely se na přípravě snídaní a večeří, uklízely kuchyň, třídily odpad, rostlinné zbytky ukládaly na kompost. V rámci programu také plnily úkoly zaměřené na ekologickou výchovu.
Domů si odvezly jako vzpomínku vlastnoručně vyrobené křížaly v látkovém pytlíku, který si pomalovaly. Děti se také skamarádily se psem Kulichem, který je po celou dobu pobytu provázel.
Škola podpořila pobyt žáků příspěvkem z finančního daru veřejné sbírky, další částí se podíleli rodiče a česko-německý vzdělávací projekt.
Poděkování patří paní zástupkyni Nálepkové a paní učitelce Štikové, které během několika dnů pobyt zorganizovaly a o děti se po celou dobu dobře postaraly.
Mgr. Marcela Prokůpková
ředitelka školy